#PUBLICONSPORT
Piłka nożna się opłaca. 612 mln zł ekwiwalentu dla sponsorów kadry

Piłka nożna to w Polsce najbardziej atrakcyjny produkt medialny wśród dyscyplin sportu. Zainteresowanie mundialem w Katarze i meczami kadry w tym roku przełożyło się na wymierne efekty wizerunkowe dla firm wspierających reprezentację Polski. Od marca do października tego roku sumaryczny szacunkowy ekwiwalent reklamowy osiągnięty przez sponsorów reprezentacji Polski przekroczył 612 mln zł, a liczba medialnych ekspozycji ich marek wyniosła prawie 38 tys.


Zainteresowanie kadrą narodową i jej występem w Katarze w wymierny sposób wpływa na wizerunek firm angażujących się w sponsoring reprezentacji Polski.  Z analizy przeprowadzonej przez PSMM Monitoring & More oraz Publicon Sport wynika, że od marca do października tego roku publikacje medialne zapewniły wszystkim sponsorom federacji szacunkowy ekwiwalent reklamowy AVE na poziomie 612 mln złotych. 

Wyniki, jakie uzyskaliśmy, potwierdzają, że zainteresowanie kadrą prowadzoną przez Czesława Michniewicza oraz zbliżającymi się Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej bezpośrednio wpływa na wizerunek oraz rozpoznawalność firm wspierających reprezentację. Dane, jakie uzyskujemy, dzięki wprowadzonemu systemowi monitorowania efektów zaangażowania sponsoringowego, stanowią cenne źródło informacji marketingowej, mającej wpływ na wizerunek i komunikację. Docelowo – na zbudowanie solidnych fundamentów danego brandu sponsora – tłumaczy Marcin Szczupak, dyrektor badań i rozwoju biznesu w PSMM Monitoring & More. 

Spośród wszystkich mediów 64% kwoty ekwiwalentu zapewniły transmisje telewizyjne (ponad 200 mln zł to AVE osiągnięty w Telewizji Polskiej, która transmituje mecze kadry), 16% portale internetowe, wśród których prym wiodły trzy największe portale horyzontalne – Sport.pl (10,1 mln zł), Przegląd Sportowy i Onet (9,4 mln zł) oraz Sportowe Fakty (9,3 mln). 12% to AVE uzyskane w publikacje w mediach społecznościowych, a 8% – w prasie. 

Piłka nożna boryka się ostatnio z problemami wizerunkowymi, ale na horyzoncie nie widać dyscypliny, która mogłaby ją zdetronizować jeśli chodzi o popularność i efektywność sponsoringu. Dane pokazują, że zaangażowanie we współpracę z PZPN to efektywne narzędzie budujące rozpoznawalność marki, która przekłada się na biznes i sprzedaż. 612 mln zł ekwiwalentu reklamowego w ciągu ośmiu miesięcy to bardzo duża kwota, którą PZPN będzie systematycznie zwiększał dzięki komercjalizacji nowych produktów takich jak futbol kobiecy i regionalny czy digitalizacji zasobów federacji – mówi Szymon Sikorski, prezes agencji Publicon Sport.

PZPN niedawno wypełnił swoją piramidę sponsorską. Do grona firm współpracujących z federacją należą PKN ORLEN, Nike, InPost, Biedronka, Leroy Merlin, Tarczyński, STS, Oshee, T-Mobile, Fakro, Ustronianka, 99Rent, Alior Bank i Inszury.pl.

Najciekawsze projekty 2023. Podsumowanie roku Publicon Sport
Rok przepełniony biznesowymi rekordami Polskiego Związku Piłki Nożnej, pierwsza polska kampania reklamowa z udziałem Jeremiego Sochana i ...
Więcej
Raport: Rynek sponsoringu sportowego w Polsce
Rynek sponsoringu sportu w Polsce będzie systematycznie rósł. Taki wniosek płynie z raportu opublikowanego przez agencję Publicon ...
Więcej
Jak NBA wyznacza standardy w marketingu sportowym i cały czas ucieka konkurencji? 
Niezależnie jak duża i rozpoznawalna jest twoja marka, jeżeli nie myślisz w kategoriach ciągłego rozwoju prędzej czy ...
Więcej